Proelektrik

Fotovoltické
panely

Všetko o inštalácii fotovoltického systému

fotovoltaika-kezmarok-poprad-spisska-nova-ves-mikulas
fotovoltika-solarne-panely-poprad-kezmarok-liptovsky-mikulas-ruzomberok

Z čoho sa skladá náš systém

Fotovoltické panely, aj keď sú určite najdôležitejšie v celej inštalácii, sú len jedným z jej prvkov. Celá inštalácia solárnych panelov (fotovoltická inštalácia) pozostáva z niekoľkých komponentov, z ktorých najdôležitejšie sú:

  • Sada solárnych panelov

  • Menič (invertor) - zariadenie, ktoré mení jednosmerný prúd produkovaný článkami na striedavý prúd, ktorý sa používa na napájanie elektrických domácich spotrebičov

  • Konštrukcia - hliníkové profily s háčikmi, úchytmi, skrutkami

  • Obojsmerný merač (Smart meter) - keď odoberáme energiu zo siete, stačí jednosmerný elektromer, no pri dodávaní energie späť do siete potrebujeme obojsmerný model, ktorý meria energiu prijatú z elektrickej siete a dodanú do siete našou fotovoltickou inštaláciou.

Aké sú náklady na fotovoltickú inštaláciu?

Cena fotovoltických panelov bude závisieť od niekoľkých faktorov:

  • v prvom rade je to počet panelov a teda výkon, ktorý budete potrebovať
  • poloha panelov – šikmá/plochá strecha, prípadne umiestnenie na pozemku
  • typ použitého solárneho panelu
  • náklady spojené s pripojením verejnej siete

Čím vyšší je výkon panelu, tým vyššia je jeho cena. Výkon musí byť úmerný vášmu solárnemu potenciálu a vašim energetickým potrebám.

Ponúkame Vám montáž solárnych panelov s výkonom 4kWp umiestnených na streche už od 4000 €.

Sú fotovoltaické panely rentabilné ?

Fotovoltické panely majú dlhú životnosť minimálne 25 rokov, no môžu fungovať 40 alebo aj 50 rokov! Po 25 rokoch používania bude fotovoltický panel produkovať najmenej 80 % svojej pôvodnej hodnoty, no ešte dlho potom zostáva ziskový. Ziskovosť fotovoltickej inštalácie je optimálna keď vyrobenú energiu zároveň spotrebujete. Ceny panelov sú stále výhodnejšie. Za posledných desať rokov ich cena klesla o 80 %, vďaka čomu sú panely oveľa dostupnejšie.

Ďalší plusový faktor pre návratnosť investície je zohľadnenie nákupu batérie, ktorá je určená na ukladanie energie vyrobenej počas dňa na použitie počas nočných hodín.

Prečo by som mal inštalovať fotovoltické panely v mojom dome?

Nižšie účty za energie

Priama spotreba el. energie, ktorý vyrábate, zníži váš účet za elektrinu. Vzhľadom na postupný rast cien energií v posledných mesiacoch je fotovoltika skutočne dobrou alternatívou na dosiahnutie až 70 % úspory na vaších faktúrach.

Cena vašej nehnuteľnosti.

Hodnota vašej nehnuteľnosti rastie vďaka použitiu fotovoltickej technológie. Inštalácia fotovoltických panelov zvyšuje predajnú cenu nehnuteľnosti na realitnom trhu.

Lokálna výroba elektriny

Fotovoltika je jedným z najekologickejších systémov výroby elektriny. Slnko je neobmedzená, čistá a lokálna energia. Vďaka vašim solárnym panelom vyrábate a spotrebúvate svoju vlastnú, zelenú a bezemisnú elektrinu.

Znížená uhlíková stopa

Používanie zelenej energie vám umožňuje znížiť znečisťujúce emisie a tým prispieť k ochrane nášho životného prostredia.